Nasze Serce

© Wojciech Mrówczyński
i
Piotr Ładziński
15
-12-2015

ASD II

ASD II - Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu otowru wtórnego (Ostium Secundum Atrial Septal Defect)

asd-II

Wada ta stanowi 10% wszystkich wad wrodzonych serca, występuje dwukrotnie częściej u dziewczynek niż u chłopców i nierzadko jest powiązana z innymi. ASD stwierdza się np. w przełożeniu wielkich pni tętniczych (TGA), gdzie jego obecność umożliwia dziecku przeżycie.
W ASD II czyli ASD typu otworu drugiego (ostium secundum) ubytek zlokalizowany jest w górnej części przegrody. Należy on do najczęstszych wrodzonych wad serca. Duży ASD powoduje wyrównanie się ciśnień w przedsionkach i w związku z większą podatnością komory prawej przeciek utlenowanej krwi z lewej strony na prawą. Wskutek istnienia przecieku dochodzi do wzrostu przepływu krwi przez łożysko płucne, który jest 2-4 razy większy niż przepływ systemowy.

Dolegliwości związane z niepowikłanym ASD występują u osób dorosłych 30-40 letnich i dopiero wówczas wykrywa się tą wadę. W okresie niemowlęcym przebieg choroby jest bezobjawowy z powodu odmiennej budowy w tym okresie prawej komory serca. Dzieci są delikatnej budowy o bladej skórze. Wraz z wiekiem, gdy ściana prawej komory zmienia się można zaobserwować niewielkiego stopnia duszność i zmniejszenie wydolności wysiłkowej. Dochodzi do nasilenia objawów a u dorosłych może wystąpić zastoinowa niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu (migotanie przedsionków).
Leczenie wady zależy od wielkości przecieku krwi z lewego do prawego przedsionka. Niektóre ubytki mogą ulec samoistnemu zamknięciu. Operacyjne zamknięcie ubytku jest wskazane, gdy przepływ krwi przez łożysko płucne jest 1,5 razy większy niż przepływ systemowy. Najkorzystniejszym okresem do operacyjnego zamknięcia ASD jest wiek przedszkolny dziecka. Bezpiecznym i skutecznym sposobem korekcji ASD obarczonym około 1% śmiertelnością jest zabieg kardiochirurgiczny. Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest metoda przezskórnego zamknięcia ubytku za pomocą samorozprężalnej siatki nitynolowej – Amplatzer septal occluder.

[Home] [O Klinice] [Historia] [Dla Rodziców] [Lokalizacja Kliniki] [Hotel] [Budowa serca] [Wady serca] [Następstwa wad] [Operacja wady serca] [Do pobrania] [Nasze Serce] [Prace Naukowe] [Dla Studentów] [Linki]