Nasze Serce

© Wojciech Mrówczyński
i
Piotr Ładziński
15
-12-2015

CoA

CoA – zwężenie cieśni aorty (Coartation of the Aorta)

CoA

Aorta, która przenosi krew do całego ciała, w odcinku przechodzącym przez klatkę piersiową dziecka bywa niekiedy zwężona. Zwężenie może być bardzo ciasne i bardzo poważne objawy wady występują już w pierwszym tygodniu życia dziecka. Są one wskazaniem do szybkiego wykonania operacji. W łagodniejszych przypadkach zabieg może być przeprowadzony w późniejszym okresie, niemniej znacząca koarktacja powinna być operowana wcześnie, aby zapobiec powikłaniom, które mogą wystąpić w późniejszym okresie życia. 

Zdarza się czasem, że CoA jest rozpoznawana dopiero u starszej młodzieży, a to głównie z powodu stwierdzenia wysokiego ciśnienia mierzonego w kończynach górnych, które jest jej charakterystycznym objawem. Leczenie CoA jest leczeniem operacyjnym nie wymagającym otwierania serca. Kardiochirurg usuwa zwężoną część aorty i zszywa przecięte końce. Czasem, zwłaszcza jeśli zwężenie jest długie, konieczne jest poszerzenie go poprzez wszycie łatki z kawałka własnego naczynia lub tworzywa syntetycznego. Rokowanie po zabiegu jest korzystne. Dziecko wymaga jednak długoterminowej opieki specjalistycznej. Sporadycznie zwężenie może nawrócić i może być konieczny kolejny zabieg operacyjny.

[Home] [O Klinice] [Historia] [Dla Rodziców] [Lokalizacja Kliniki] [Hotel] [Budowa serca] [Wady serca] [Następstwa wad] [Operacja wady serca] [Do pobrania] [Nasze Serce] [Prace Naukowe] [Dla Studentów] [Linki]