Nasze Serce

© Wojciech Mrówczyński
i
Piotr Ładziński
15
-12-2015

Wady serca

Co roku rodzi się w Polsce parę tysięcy dzieci z wadami serca. Wady te powstają w pierwszych 8-10 tygodniach życia płodowego, kiedy serce rozwija się najbardziej intensywnie. Na szczęście w jednej trzeciej przypadków wada wyrównuje się sama, a w pozostałych leki i operacje przynoszą na ogół tak dobre rezultaty, że dzieci mogą prowadzić normalne życie.
Różowa skóra, energiczne ruchy, regularny oddech, mocny krzyk wskazują na to, że serce noworodka jest sprawne. Lekarz osłuchujący dziecko słyszy wtedy zwykle dwa miarowe tony serca: pierwszy skurczowy i drugi rozkurczowy. Oprócz tego wyłapuje często dodatkowe dźwięki, tzw. szmery. Zwykle znikają one po kilku dniach, ale czasem utrzymują się, co może, ale wcale nie musi, wskazywać na nieprawidłowości.
Dzieciom z wadą serca często brakuje tchu, kiedy płaczą. Niektórym nawet ssanie przychodzi z trudem. Dlatego ssą krótko i słabo przybierają na wadze.
Są zwykle blade, łatwo się pocą. Ich skóra może mieć też odcień sinawy, zwłaszcza na twarzy, wargach i języku, inaczej niż przy zmarznięciu, kiedy sinieją końce palców.
W tej części naszej strony znajdą Państwą dokładniejsze informacje na temat najczęściej spotykanych wad serca. Mamy nadzieje, że po zapoznaniu się z treściami tu zawartymi uzyskają Państwo przynajmniej część odpowiedzi na nurtujące was pytania. Z drugiej jednak strony pragniemy Państwu przypomnieć, że informacje te nigdy nie zastąpią bezpośredniej rozmowy z lekarzem.
 

[Home] [O Klinice] [Historia] [Dla Rodziców] [Lokalizacja Kliniki] [Hotel] [Budowa serca] [Wady serca] [Następstwa wad] [Operacja wady serca] [Do pobrania] [Nasze Serce] [Prace Naukowe] [Dla Studentów] [Linki]